Trening - jak zacząć i w jaki sposób trenować

Zakazany sport? Marihuana jako doping czy jako winda w dół

2012-05-28 19:53:30, komentarzy: 0

Charakterystyka:

 

Marihuana i Haszysz
Haszysz i marihuana sprawiają, że stajesz się ociężały, masz kłopoty z koncentracją oraz masz słabszą wytrzymałość i odporność

Narkotyki takie jak haszysz czy marihuana znajdują się na liście substancji zabronionych i nie wolno ich używać podczas zawodów sportowych. Marihuana i haszysz nie powodują wzrostu zdolności wysiłkowych i dlatego nie zaobserwowano poprawy wyników sportowych u zawodników, którzy te substancje zażywali. Przeciwnie, zawodnicy stają się wolniejsi, słabiej się koncentrują i mniej z siebie dają. Negatywne efekty stosowania środków odurzających takich jak marihuana i haszysz mogą utrzymywać się do jednego dnia po użyciu.

Kannabinoidy to substancje występujące w wysuszonych liściach (marihuana) bądź kwiatach (haszysz) konopi. Składnikiem aktywnym jest THC (tetrahydrocannabinol), przy czym haszysz zawiera więcej THC niż marihuana. Marihuana i haszysz pozostają w organizmie przez kilka tygodni i dlatego jeszcze przez długi czas można je znaleźć w próbkach moczu. Oznacza to, że jeszcze długo po użyciu mogą zostać wykryte podczas badania antydopingowego.

 

Skutki stosowania


Używanie haszyszu i marihuany wywołuje efekty uboczne zbliżone do tych, jakie obserwujemy po wypiciu alkoholu. Krótko po zażyciu substancji pogarsza się koordynacja i koncentracja oraz wydłuża czas reakcji. Czujesz, że jesteś spokojny, odprężony, rozbawiony, dostajesz tzw. „głupawki”. Tracisz poczucie czasu, zmienia się także odbiór bodźców zewnętrznych.

Mogą także pojawić się mniej „sympatyczne” reakcje w postaci mdłości,
zawrotów głowy, suchości w ustach, wzrostu rytmu pracy serca oraz przekrwione oczy. Czasami obserwuję się także nagłe napady złości, paniki, manię prześladowczą oraz halucynacje. Jeszcze przez wiele dni po zażyciu gorzej funkcjonuje pamięć krótkoterminowa, obniża się też zdolność do rozwiązywania bardziej skomplikowanych problemów i zadań.

 

Stosunek do sportu


Wtosunku do  wyników sportowych, marihuana dziala jako środek relaksacyjny i psychodysleptyczny oraz przeciwbólowy może mieć wpływ na funkcje organizmu regulowane przez układ nerwowy (zaburzenia ośrodków znajdujących się w podwzgórzu) poprzez fałszowanie odbioru niektórych bodźców i finalnie prowadzić do kontuzji czy przeforsowania mięśni.
Stosowanie wszelkich środków podłoża narkotycznego nie poprawia ani wyników ani nastroju ani nie relaksuje - jest to tylko "oszukiwanie" receptorów także polecam znalezienie lepszej i mniej kolidującej ze sportem i zdrowiem formy relaksu.


Naukowo jednak  nie stwierdzono korelacji pomiędzy ilością pozytywnych próbek z kanabinoidami a uprawianą dyscypliną sportu. Potwierdziła się reguła, że zawodnicy uprawiający sporty ekstremalne, są bardziej skłonni poszukiwać dodatkowych wrażeń w narkotykach. Najczęściej wykrywano kanabinoidy w próbkach moczu sportowców uprawiających: rugby (11,3 % próbek z karboksy-THC i 5,3% z karboksy-THC > 15ng/ml), łyżwiarstwo figurowe (5,6% i 2,8%), boks (4,9% i 2,5%), badminton (4,2% i 0,8%), łyżwiarstwo szybkie (3,4% i 1,2%), kulturystykę lub trójbój siłowy (3,4% i 1,9%), akrobatykę sportową (3,2% i 2,1%), hokej na lodzie (3,1% i 1,3%), zapasy (3 % i 0,2%), żeglarstwo (2,9% i 1,5%).

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Cytaty:
„nigdy, nigdy, nigdy. Nie poddawajcie się” 
                                                Winston churchill
„Cokolwiek umysl jest w stanie sobie wyobrazić jest w stanie to osiągnąć” 
                                                      Napoleon hill
„Gdy człowiek stawia sobie granice tego co robi, stawia sobie też granice tego co może zrobić”                                                       charles schwab
„nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, ze osiagniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.”
                                                                                  „sukces kosztuje podobnie jak porażka”
                                                                                 „potykając się można zajść daleko, 
  nie wolno tylko upaść i nie podnieść się” 
                                    Johann Wolfgang Goethe
„będziecie biedni tylko wtedy, gdy poddacie się. Najważniejszą rzeczą jest to ze cos zrobiliście”                                                        Robert Kiyosaki
„Poddający się –nigdy nie wygrywa, 
a wygrywający – nigdy się nie poddaje” 
                                                       Napoleon hill
Kreator stron www - przetestuj!